Jump to Navigation

История

Идеята за построяване на Военен клуб в гр.Брезник възниква в командването на дислоцирания от 1909 година в града 5-и конен полк още през 1924-1925 година. Командирът на полка иска от Общинския съвет едно от празните общински места в центъра на града, където да бъде построен клуба. С протоколно решение на Съвета се „отстъпя безвъзвратно 650 кв.м. от парцела.” срещу което полка отстъпва място от района си за път.

През 1928 година Офицерското събрание при 5-та конна жандармерийска група /полка е преименован през 1920 год. по силата на Ньойския договор/ писмено уведомява Общинския съвет, че предстои изграждането на „собствен дом /клуб/” и моли да се направи скица и да се издаде нотариален акт за собственост на същото. С протоколно решение Общинския съвет решава да издаде скица, но нотариалния акт да се издаде след като бъде изградена сградата.

Осигуряването на средствата за строежа, както и правното оформяне на собствеността се забавят и през 1932 година Градското Общинско ръководство на гр.Брезник провежда публичен тръг за продажба на парцелите свободни до този момент Брезнишкото гарнизонно офицерско събрание печели и закупува единия парцел с площ 763 кв.м. и Брезнишкия мирови съдия издава нотариален акт за собственост на недвижим имот на пълномощника на Брезнишкото гарнизонно офицерско събрание ротмистър Стефан Ц.Георгиев.

Сградата на офицерския клуб е построена през 1934 г. от австрийски архитект и скоро става любимо и престижно място за развлечения, както за офицерите от гарнизона, така и за гражданите.

През 1936 г. 5-и конен жандрамерийски полк е реформиран и в брезнишките казарми е настанено артилерийско поделение, но дейността на Военния клуб и неговото значение за културния живот на града не намаляват. В училището, намиращо се непосредствено до Военния клуб е настанено и градското читалище. Двете културни учреждения си съдействат и имат много съвместни прояви.

От 01.01.1942 година в гр.Брезник отново се сформира 5-и конен полк. По време на военните събития полка е на прикриващ фронт в района на Свиленградско. През 1944 година полка участва пряко във военни действия във Вранска и Бояновска околия – Сърбия.

Преустрояването на втория етаж на клуба започва през 1983 г. и завършва година по-късно. На 10 март 1984 г. официално е открит от военния министър Добри Джуров.

Сградата на Военния клуб е с площ 1100 кв.м., от които застроена площ 400 кв.м. Състои се от сутерен и два етажа. За провеждане на съвместни мероприятия с членовете на военно-патриотичните съюзи имаме обособена стая на 2-рия етаж.

Киносалона /залата/ от 120 места се използва за провеждане на по-големи мероприятия.



Article | by Dr. Radut